اکلامپسی: علل، علائم و درمان

اکلامپسی یک بیماری جدی پزشکی است که در دوران بارداری زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که علائم اغلب در دوران بارداری به عنوان یک بیماری شناخته شده به عنوان پره اکلامپسی ظاهر می شوند، این وضعیت می تواند تا زمانی که به اکلامپسی تبدیل شود، نامشخص بماند. این می تواند عوارض اضافی در دوران بارداری ایجاد کند.

علت اکلامپسی چیست و عوامل خطر برای این بیماری چیست؟ چه علائمی می تواند در طول بارداری به دنبال داشته باشد که ممکن است نشان دهنده رشد اکلامپسی باشد؟

اکلامپسی چیست؟

اکلامپسی به دنبال پره اکلامپسی است که یک اختلال فشار خون بالا در دوران بارداری است.

اکلامپسی یک بیماری است که فقط در دوران بارداری اتفاق می افتد و باعث تشنج می شود، معمولا در اواخر بارداری. این یک بیماری نادر است که هر ساله در هر 2000 تا 3000 بارداری تاثیر می گذارد.

این وضعیت یک اختلال فشار خون بالا به نام پره اکلامپسی است. در پره اکلامپسی، فشار خون بالا در مادر باعث کاهش خون رسانی به جنین می شود. این می تواند به این معنی باشد که جنین اکسیژن و مواد مغذی را به همان اندازه که باید دریافت نمی کند.

بسیاری از حاملگی هایی که تحت تاثیر اکلامپسی یا پره اکلامپسی قرار دارند اولین بارداری هستند. در حدود 70 درصد موارد در ایالات متحده آمریکا باروری بار اول هستند.

در حالی که اکلامپسی در صورت عدم درمان می تواند مرگبار باشد، برای زنان باردار از این بیماری در کشورهای پیشرفته بسیار بعید است. در سراسر جهان، اکلامپسی تقریبا 14 درصد مرگ و میر مادران را تشکیل می دهد. در اکثر موارد، علائم پره اکلامپسی ملایم است و نیازی به مداخله ای به غیر از نظارت و تغییر رژیم غذایی نیست.

پره اکلامپسی در مقابل اکلامپسی

اکلامپسی مرحله نهایی پره اکلامپسی است و نیازمند توجه فوری پزشکی است. اغلب موارد در اوایل بارداری تشخیص داده می شود قبل از اینکه بتوانند به اکلامپسی پیشرفت کنند.

در حالی که درمان برای پره اکلامپسی وجود ندارد، پزشکان اغلب داروهایی برای کاهش فشار خون یا داروهای ضد تشنج برای جلوگیری از تشنج مصرف می کنند.

با هر دو پره اکلامپسی و اکلامپسی، تنها درمان برای مادر مبتلا به زایمان است. موارد خفیف پره اکلامپسی را می توان در دوران بارداری بررسی کرد تا مشخص شود آیا بارداری امکان پذیر است یا خیر.

موارد شدیدتر ممکن است نیاز به مداخله فوری داشته باشند، اغلب به صورت القاء یا تحویل سزارین. به طور معمول، برای جلوگیری از افزایش فشار خون که اغلب در طول زایمان دیده می شود، سزارین لازم است.

شرایط مرتبط

اکلامپسی دارای برخی شرایط مرتبط است که می تواند به عنوان علائم یا شرایط مستقل باشد. این شرایط عبارتند از:

ادم: تورم بافتی ناشی از ایجاد مایع در بافت. این معمولا به عنوان تورم در اندام ها ایجاد می شود.
ادم ریوی: باعث ایجاد یک مایع در ریه ها می شود که می تواند به تنفس دشوار منجر شود.
سردرد: احتمالا ناشی از فشار خون بالا ناشی از اکلامپسی است.
دیابت بارداری: علائم دیابت ناشی از بارداری، که باعث می شود نوزاد در هنگام بارداری وزن بیش از حد را بدست آورد.

دیابت بارداری می تواند با ترکیبی از تغییرات رژیم غذایی و داروها درمان شود. همانطور که قبلا ذکر شد، هر مورد اکلامپسی متفاوت است. افراد می توانند هر کدام از این علائم را توسعه دهند یا هیچکدام از آنها را نداشته باشند.

علل

هر مورد اکلامپسی منحصر به فرد است، اما عوامل خطر ممکن است شامل سن، چاقی یا سابقه خانوادگی باشد.

محققان هنوز علت قطعی برای این بیماری را کشف نکرده اند. هر مورد اکلامپسی منحصر به فرد است و زن باردار ممکن است با سایر زنان که شرایط را دارند، ویژگی های خاصی پیدا کند.

ادامه مطلب را از این سایت ببینید

/ 0 نظر / 13 بازدید